Nuorempien eläkkeensaajien verkosto
Hei eläkkeelle jäävä tai vasta vähän aikaa eläkkeellä ollut!
Mitä nuorempana eläkkeensaajana haluat tehdä? Vauhdikkaampaa, kantaa ottavampaa, yhteisöllisempää tai jotain muuta?
Millaista toimintaa on kaipailtu, mistä on haaveiltu ja millaista ei vielä ole?
Nyt kootaan nuorempien eläkkeensaajien verkostoa. Tervetuloa mukaan!
EKL käynnistää vuoden 2026 alussa valtakunnallisen nuorempien eläkkeensaajien verkoston. Verkoston tarkoitus on kehittää ja lisätä nuorempien eläkeläisten toimintaa EKL:n piirissä. Verkoston jäsenet kuuluvat paikallisiin yhdistyksiin tai piiriin ja voivatkin toimia halutessaan sekä niissä että verkostossa.
Verkosto suunnittelee ja toteuttaa toimintaa toiveidensa ja resurssiensa mukaisesti paikallisesti ja valtakunnallisesti. Liitto auttaa verkoston yhteisen suunnittelun ja toiminnan alkuun.
Verkostoon pääsee mukaan täyttämällä tämän lomakkeen: Nuorempien eläkkeensaajien toiminnasta kiinnostunut – Täytä lomake
Lomakkeeseen voi myös jo kirjoitella toiveitaan ja ideoitaan sekä kertoa, mitä itse haluaisi verkossa tehdä.
Ilmoittautuneiden ensimmäinen etäkeskustelu on alkuvuonna. Jäsenristeilyllä huhtikuussa on mahdollisuus osallistua verkoston tapaamiseen.
Lisätietoja: Inari Juntumaa, 040 905 1940